Pozostałe działania realizowane w zadaniu
Działanie nr 2:
Dostosowanie regulaminów PTTK do zbierania odznak w formie cyfrowej.
Działanie obejmuje dostosowanie, aktualizację i ujednolicenie regulaminu zdobywania Odznaki Turystyki Pieszej PTTK (OTP PTTK), wybranej do obsługi w aplikacji mobilnej na systemy Android i iOS. Regulamin umożliwi weryfikację odwiedzonych lokalizacji i spełnienia innych warunków przyznawania stopni odznaki w formie cyfrowej, w ramach aplikacji mobilnej. Standardy zostaną ujednolicone, bazy lokalizacji lub tras wymaganych do odwiedzenia w ramach odznaki zostaną zaktualizowane tak, aby dane wprowadzone do aplikacji były wiarygodne, spójne i aktualne. Lista obiektów ze zaktualizowanymi POI (point of interest) zostanie opracowana i udostępniona – na liście będzie 100 miejscowości ze zaktualizowanymi opisami zlokalizowanych we wszystkich województwach w kraju.
Nadzór nad aktualizacją sprawować będzie Komisja Turystyki Pieszej ZG PTTK. Teksty 100 opisów miejscowości POI zostaną wykorzystane w aplikacji mobilnej OTP PTTK.
Przewidywane rezultaty działania (bezpośrednie efekty):
– rozwinięcie oferty cyfrowej PTTK,
– ułatwienie procesu zdobywania (i przyznawania) odznak PTTK.
Działanie nr 3:
Stworzenie i promocja darmowej aplikacji mobilnej na system Android i iOS do zdobywania odznak turystycznych i krajoznawczych PTTK
Działanie obejmuje stworzenie bezpłatnej aplikacji mobilnej dla systemów Android i iOS umożliwiającej zebranie punktów wymaganych do zdobycia Odznaki Turystyki Pieszej PTTK na terenie Polski. Dzięki aplikacji użytkownik będzie mógł łączyć wędrówkę krajoznawczą i odwiedzanie określonych miejsc, atrakcji turystycznych (POI) ze zdobywaniem odznak turystycznych.
Zawarte w aplikacji elementy grywalizacji zdobywania odznak otworzą tę wartościową formę krajoznawstwa na nowe grupy odbiorców, w tym młodzież. Opracowanie i realizacja aplikacji obejmie stworzenie bazy danych wraz z CMS, umożliwiającym zarządzanie danymi użytkowników i moderację w zakresie zautomatyzowania procesu przyznawania odznaki. Punkty będą naliczane za odwiedzenie określonego miejsca (tzw. POI – ciekawe miejsce, zabytek, atrakcja przyrodnicza). W takich miejscach użytkownik będzie mógł dokonać „checkin” (wcisnąć przycisk „melduję się”) i tym sposobem potwierdzić swoją obecność, a równocześnie uzyskać za to określoną pulę punktów. Suma uzyskanych punktów pojawi się na koncie użytkownika. Za określoną pulę punktów uzbieranych na koncie użytkownik może otrzymać wirtualną odznakę PTTK. Na obecnym etapie nie planujemy dodawania do aplikacji funkcjonalności zakupu fizycznej odznaki.
Przewidywane rezultaty działania (bezpośrednie efekty):
– odznaki zyskają większą popularność, szczególnie wśród młodzieży,
– zwiększenie zainteresowania i ułatwienie procesu pozyskiwania odznaki, a w efekcie zwiększenie liczby ich zdobywców,
– rozwinięcie oferty cyfrowej PTTK: proces przyznawania odznaki zostanie scyfryzowany i unowocześniony.
Działanie nr 4:
Rozwinięcie współpracy z samorządami i lokalnymi organizacjami
W celu rozwinięcia tego rodzaju współpracy planujemy dwojakie działania:
- Zainicjowanie spotkań typu forum, z samorządami i organizacjami lokalnymi, służące wymianie informacji i pomysłów, rozmowie nt. potrzeb i możliwych wspólnych przedsięwzięć czy inicjatyw. Każde będzie miało krótki, treściwy komponent szkoleniowy – wartość dodana w postaci poszerzonej wiedzy i znajomości tematyki turystycznej czy krajoznawczej lub powiązanej – oraz komponent „sieciowania”. Tematyka: w 2024 r. wiodącym tematem będą możliwości realizowania wspólnych inicjatyw turystycznych i krajoznawczych angażujących młodzież, wraz z informacją na temat potencjalnych źródeł finansowania, a w 2025 r. perspektywy rozwijania w Polsce turystyki społecznej i zrównoważonej, również ze szczególnym spojrzeniem na potrzeby młodych osób.
- Wdrożenie formy stałej współpracy z lokalnymi partnerami w jednym lub dwóch lokalnych środowiskach, wypracowanie i przetestowanie sposobów pracy, wypracowanie modelowego podejścia, wzorcowych metody i narzędzi, wytycznych postępowania – które złożą się na rekomendowany „PTTK-owski” model pracy na polu krajoznawstwa i turystyki zrównoważonej w środowiskach lokalnych, z którego członkowie organizacji będą mogli korzystać w przyszłości.
Przewidywane rezultaty działania (bezpośrednie efekty):
– wykorzystanie posiadanych i nabycie nowych kompetencji i doświadczeń w zakresie współpracy z lokalnymi środowiskami samorządowymi i społecznymi,
– wypracowany na tej podstawie własny model współpracy w środowiskach lokalnych na rzecz turystyki zrównoważonej, pozwoli na szersze wyjście w przyszłości z ofertą doradztwa i szkoleń w zakresie turystyki i krajoznawstwa,
– rozwinięcie sieci kontaktów, budowanie marki PTTK i partnerstwa z lokalnymi samorządami i organizacjami pozarządowymi na polu turystyki zrównoważonej, co zaowocuje wspólnymi przedsięwzięciami a dzięki temu lepiej wykorzystany będzie potencjał kadr Towarzystwa.s
SFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW NARODOWEGO INSTYTUTU WOLNOŚCI – CENTRUM ROZWOJU OBYWATELSKIEGO
W RAMCH RZĄDOWEGO PROGRAMU ROZWOJU ORGANIZACJI OBYWATELSKICH NA LATA 2018-2030 PROO